Blog podróżniczy pomoże przed wyjazdem

Wielu z nas, zanim zdecyduje się na wyjazd, bardzo długa zastanawia się gdzie, za ile i z kim w ogóle wyjechać. Podejmując te decyzje, należy być rzeczywiście bardzo ostrożnym, zwłaszcza, że zagraniczne wakacje są zazwyczaj dość kosztowne, czasem niebezpieczne, no i większość z nas może sobie pozwolić na urlop tylko raz w roku, więc lepiej by ten czas należał do udanych. Wakacyjnych destynacji i sposobów spędzania wolnego czasu jest ogromnie dużo, ale na szczęście, nie jesteśmy zdani jedynie na opinię znajomych czy oferty biur podróży. Wielu turystów już od lat uważa, że to blogi podróżnicze mówią nam najwięcej, i to w niezwykle szczery sposób, o tym gdzie wyjechać, jak się tam zachować, ile nas to będzie kosztowało i czy w ogóle warto. Już kilka godzin lektury takich wpisów może otworzyć nam oczy na zupełnie nowe możliwości wyjazdowe.[more]

Kim są autorzy blogów podróżniczych?

Większość osób prowadzących blogi podróżnicze to ,,zwyczajni” turyści pragnący podzielić się z szerszym gronem odbiorców wrażeniami ze swoich podróży. Zazwyczaj takie osoby mają regularną pracę zarobkową, a turystyka i związany z nią blog to tylko miłe hobby. Są jednak i tacy podróżnicy, dla których zagraniczne wyjazdy są całorocznym sposobem na życie. Niektórzy zwyczajnie zarabiają pisaniem dzięki licznym czytelnikom, zamieszczanym na blogach reklamom i współpracy ze znanymi liniami lotniczymi czy biurami podróży. Są wreszcie i tacy blogerzy, którzy zamieszkują na stałe w jakimś mniej lub bardziej egzotycznym miejscu i piszą dokładne i skrupulatne relacje stamtąd, specjalizując się na przykład w tematyce koreańskiej, afrykańskiej czy amerykańskiej.

W każdym z tych przypadków warto czytać wpisy o miejscach, które nas interesują i które chcielibyśmy odwiedzić, gdyż relacje blogerów, zarówno amatorów jak i profesjonalistów, zawsze będą bardziej szczere i realistyczne niż opisy z folderów reklamowych wczasów czy relacje telewizyjne.

Co można tam znaleźć i jak szukać?

Wśród wpisów blogerów królują subiektywne relacje z dłuższych i krótszych pobytów w praktycznie każdym możliwym zakątku świata. Jeśli interesuje kogoś na przykład wyjazd na Islandię, życie codzienne na chińskiej prowincji, koreańska kuchnia, albo to jak dostać wizę na wyjazd do Arabii Saudyjskiej, to z pewnością odpowiedni bloger szybko i łatwo pozwoli nam zgłębić ten temat.

Ogromną zaletą relacji blogerów są nie tylko oryginalne teksy, ale także liczne galerie zdjęć, które pokazują nam prawdziwe oblicze danego miejsca. Przygotowując się do wyjazdu z blogerami, mamy większe szanse na to, że nie spotka nas po przybyciu na miejsce przykra niespodzianka. Będziemy wiedzieli jaka jest w konkretnym rejonie pogoda, ile i jakich pieniędzy zabrać, jakie są zwyczaje kulturowe i religijne, i co zrobić by być zupełnie bezpiecznym. Warto przeczytać kilka takich relacji, szczególnie jeśli wybieramy się gdzieś na własną rękę, ale wyjeżdżający z biurem podróży, także skutecznie wyedukują się na blogach turystycznych.

Kolejną zaletą blogów jest to, że piszą je konkretne osoby, znane często z imienia i nazwiska, które w razie jakichkolwiek pytań, możemy wypytywać w komentarzach i na forach. To zupełnie inna relacja niż z przewodnikiem z biura turystycznego.

Jeśli chodzi o to za ile wyjeżdżać, to polska blogosfera oferuje niezliczoną ilość wpisów dla osób dysponujących zarówno dużym, jak i bardzo ograniczonym budżetem. Naprawdę jest w czym wybierać, a wiele destynacji jest niezwykle oryginalnych. Warto także zainteresować się blogami turystycznymi, które są kierowane do konkretnych odbiorców, na przykład podróżujących tylko rowerem, pociągami, z dziećmi czy z psami. Pełno jest tam bardzo praktycznych rad i wskazówek.

 

Jeśli zaś chodzi o to jak i gdzie szukać blogowych relacji, czyli jak się odnaleźć w gąszczu licznych wpisów, to polecamy agregatory blogów turystycznych, na przykład TravelReporter.pl. Tutaj, posługując się mapką lub wyszukiwarką, bardzo szybko można dotrzeć do interesujących nas relacji. No i już jesteśmy gotowi do drogi!