Mieszkanie w kamienicy? Świetny wybór!

Po latach zapomnienia i niedoceniania, mieszkania w starych kamienicach wracają do łask. Coraz więcej osób, zastanawiając się nad kupnem nieruchomości, bierze pod uwagę właśnie taką opcję i bardzo słusznie. Choć stereotypowo postrzegane jako lokale o bardzo niskim standardzie i wyjątkowo dokuczliwym sąsiedztwie, mieszkania w kamienicy mogą być wygodną i opłacalną alternatywą dla nowych nieruchomości, nawet dla tych sprzedawanych przez deweloperów w programie Mieszkanie dla Młodych.[more] Oto 6 powodów dlaczego warto inwestować w kamienice:

 

 1. Cena

  Nie ma co ukrywać, że to ona często jest głównym powodem, dla którego decydujemy się na zakup, a pod tym względem kamienice nie mają sobie równych. Za cenę, za jaką można mieć (i to na rynku wtórnym) typowe mieszkanie w bloku, w przedwojennym budynku można zakupić o jedną trzecią więcej metrów. Zresztą mieszkania w kamienicach są zazwyczaj bardziej przestronne. W cenie 45metrów kwadratowych w nowym budownictwie, spokojnie można zakupić nawet 70 metrów w czteropiętrowej kamienicy w centrum Szczecina. Dla osób mających większą rodzinę lub planujących dzieci jest to naprawdę świetna okazja.

 2. Lokalizacja

  W przeciwieństwie do nowych osiedli mieszkalnych, znajdujących się zazwyczaj na obrzeżach miasta, kamienice stoją w jego centrum, co ma wiele korzyści dla ich mieszkańców. Zamiast myśleć o hałaśliwym sąsiedztwie, pomyślmy przy zakupie o bliskości sklepów, urzędów i centrów rozrywki. Mieszkając w sercu miasta rodzice mają blisko do lekarza, przedszkola czy szkoły swoich dzieci, a także do pracy, dzięki czemu, (w przeciwieństwie do rodziców z przedmieść dużych miast) nie spędzają całych godzin na dojazdach.

 3. Niski czynsz

  Nad tym punktem nie ma co się za bardzo rozpisywać, gdyż zasada jest prosta: im starszy budynek tym niższy czynsz. Szczecin (bo wszak to szczecińskie ogłoszenia) posiada na swoim terenie wiele doskonale rozlokowanych kamienic, w których lokatorowie płacą nawet o dwie trzecie niższe opłaty za mieszkanie, niż ci, którzy korzystają z uroków nowego budownictwa. To naprawdę przemawia do wyobraźni potencjalnych kupujących.

 4. Oryginalny rozkład pomieszczeń

  Kupując mieszkanie w kamienicy nabywamy kawałek naprawdę niepowtarzalnie zaaranżowanej przestrzeni mieszkalnej. Mieszkańcy wieżowców z wielkiej płyty czy nowoczesnych szeregowców na strzeżonych osiedlach, mogą pozazdrościć ,,kamienicznikom” sprytnych schowków, spiżarni, przestronnych kuchni czy słynnych wysokich sufitów, pozwalających nawet na montaż antresoli. No a dzięki temu, że za mniejsze pieniądze kupujemy większą przestrzeń, mamy większe pole do popisu przy ewentualnych remontach i dzieleniu pomieszczeń na kilka mniejszych, co jest naprawdę bardzo łatwe w kamienicach.

 5. Duża piwnica

  O tym aspekcie nie myślimy w pierwszej kolejności decydując o kupnie mieszkania, jednak z czasem okazuje się, że ma on naprawdę duże znaczenie dla naszego życia. Kamienice, budowane w czasach, gdy ludzie przywykli do przechowywania sporych ilości zapasów i sprzętów, mają naprawdę obszerne piwnice, czego znowu nie da się powiedzieć o nowszych budynkach, w których każdy centymetr jest na wagę złota (i tak przyjdzie nam często za niego zapłacić). Jeszcze jedną zaletą kamienicznych piwnic, oprócz ich imponującego metrażu, jest ich temperatura, o czym świetnie wiedzą mieszkańcy. Posiadające solidne fundamenty, ceglane budynki trzymają zimno i sporą wilgotność nawet latem, dzięki czemu przechowywane w nich zapasy są doskonale zakonserwowane. Oprócz dużej przestrzeni na rowery, wózki dziecięce czy chwilowo niepotrzebne meble, o tym także warto pomyśleć.

 6. Klimat

  Nie sposób nie zauważyć, że mieszkania w kamienicach to mieszkania z duszą. Podobnego klimatu na próżno szukać w nowym budownictwie. Tu ściany oddychają, pokoje są przestronne, a tak wygodnych kuchni, stylowych balkonów czy okien w łazienkach nie ma nigdzie indziej. Szczecińskie secesyjne kamienice mają pod tym względem szczególnie wiele do zaoferowania. Obecnie, dzięki inicjatywom mieszkańców i pomocy finansowej ze strony miasta, kamienice także z zewnątrz są coraz bardziej stylowe. Budynki są systematycznie remontowane, a ich barwne fasady naprawdę przyciągają oko. Remonty poddaszy, ocieplanie, uszczelnianie czy tworzenie tzw. zielonych podwórek, sprawiają, że mieszka się tu naprawdę miło, wygodnie i klimatycznie.